Ženskú časť azylového centra v Malackách by mali otvoriť koncom mesiaca

16.08.2007

MALACKY 16. augusta (SITA) - Ženská časť azylového centra Betánia pre približne 23 žien s deťmi v Malackách by mohla byť novým klientom sprístupnená posledný augustový týždeň. Ako pre agentúru SITA uviedla riaditeľka centra Danica Sedláčková, rekonštrukcia priestorov tejto časti bola už síce ukončená, centrum však ešte akútne potrebuje 60-tisíc korún. "Peniaze potrebujeme nutne k otvoreniu centra, ostatné veci budeme dokupovať priebežne už počas jeho prevádzky. Na dokončenie vnútorného vybavenia a zariadenia sme podali aj projekt na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Čakáme na rozhodnutie, ktoré by malo byť tento mesiac," povedala Sedláčková.

Ako ďalej uviedla, ženská časť Betánie mala byť pôvodne otvorená v júni alebo júli tohto roka, práce však výrazne komplikoval nepravidelný a nedostatočný prísun peňazí. Aj z toho dôvodu museli pri rekonštrukčných prácach vypomáhať aj samotní klienti mužskej časti centra. Riaditeľka však priznáva, že problémy s financiami má Betánia aj naďalej. Centrum preto aj v súčasnosti funguje na núdzový režim, nie sú ani peniaze na mzdy pre dostatočný počet zamestnancov. Betánia preto musí situáciu riešiť aj najímaním dobrovoľníkov a brigádnikov. Šetrenie sa podľa Sedláčkovej nevyhlo ani energiám. Na financovaní centra sa najviac podieľa Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, centrum sa však bude aj napriek problémom naďalej uchádzať o finančný príspevok od Bratislavského samosprávneho kraja. "Od začatia prevádzky v septembri 2006 nás ale kraj ignoruje," konštatovala Sedláčková.

Počas rekonštrukcie sa vybudovali nové obvodové múry a priečky, urobila sa nová elektroinštalácia a vodoinštalácia, zaviedlo sa nové plynové kúrenie. Vedenie centra očakáva, že po lete budú môcť namontovať plynový kotol a bojler. Pre klientov je pripravených sedem vymaľovaných a čiastočne zariadených izieb. K dispozícii je aj kuchyňa s dvoma novými kuchynskými linkami a dvoma novými šporákmi, dve sprchy, vaňa a tri sociálne zariadenia.

Azylové centrum Betánia v Malackách, ktoré má od apríla 2005 v prenájme Neinvestičný fond Križovatky, sa nachádza v budove bývalej materskej školy na sídlisku Juh. Mužská časť centra bola otvorená koncom septembra minulého roka, v súčasnosti je plne obsadená.

https://www.sme.sk/c/3442171/zensku-cast-azyloveho-centra-v-malackach-by-mali-otvorit-koncom-mesiaca.html#ixzz1nQPJuVaF