Ženská časť azylového centra Betánia v Malackách je už otvorená

17.09.2007

MALACKY 17. septembra (SITA) - Ženská časť azylového centra Betánia v Malackách je už konečne otvorená. Ako pre agentúru SITA uviedla Danica Sedláčková, riaditeľka občianskeho združenia Križovatky, ktoré centrum prevádzkuje, v súčasnosti je tu ubytovaných približne 21 matiek s deťmi. Riaditeľka veľmi pozitívne hodnotí, že po značných problémoch sa podarilo nakoniec otvoriť aj druhú časť azylového centra, mužskú časť Betánia totiž otvorili už koncom septembra minulého roka. Podľa Sedláčkovej sa centru podarilo získať aj 60-tisíc korún potrebných k otvoreniu Betánie, klientky by tak mali mať všetky základné veci. "K dispozícii je kuchyňa so spoločenskou miestnosťou a spoločné sociálne zariadenia. Každá klientka má pritom vlastnú izbu, chýba nám len televízor," povedala Sedláčková.

Ako ďalej uviedla, na azylovom centre je potrebné ešte doopravovať strechu a zariadiť priestory novým nábytkom. Tieto práce sa však dajú riešiť aj počas prevádzky samotného centra. Podľa Sedláčkovej si už podali v súvislosti s vnútorným vybavením centra aj projekt na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, odpoveď im však do dnešného dňa neprišla. Riaditeľka priznáva, že problémy s financiami mala Betánia už od začiatku, plánované otvorenie v júni alebo júli tohto roka výrazne komplikoval nepravidelný a nedostatočný prísun peňazí.

Nepochybne aj z tohto dôvodu museli pri rekonštrukčných prácach vypomáhať aj klienti mužskej časti centra. Finančné problémy trápia centrum aj naďalej, už v auguste fungovala Betánia na núdzový režim, keďže nemala peniaze na mzdy pre dostatočný počet zamestnancov. Na financovaní centra sa najviac podieľa Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, centrum sa však bude aj naďalej uchádzať o finančný príspevok od Bratislavského samosprávneho kraja.

Riaditeľka zdôrazňuje, že v azylovom centre musia klientky rešpektovať domáci a ubytovací poriadok. "Klientky môžu v centre stráviť jeden rok, ich pobyt sa môže predĺžiť iba v odôvodnených prípadoch na tri roky," dodala Sedláčková.

Azylové centrum Betánia v Malackách, ktoré má od apríla 2005 v prenájme Neinvestičný fond Križovatky, sa nachádza v budove bývalej materskej školy na sídlisku Juh. V súčasnosti má celá Betánia celkom 41 klientov.

https://www.sme.sk/c/3490176/zenska-cast-azyloveho-centra-betania-v-malackach-je-uz-otvorena.html#ixzz1nQPeHj13