Azylové centrum v Malackách je už dokončené

20.04.2008

BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Azylové centrum Betánia v Malackách je už dokončené. Pre agentúru SITA to potvrdila zástupkyňa riaditeľky Anna Beňková.
Obidve časti centra, teda mužské aj ženské priestory, sú už zariadené nábytkom a ďalšími potrebnými doplnkami. "Snažíme sa získať ešte peniaze na výmenu okien v celom zariadení, lebo sú v úplne zlom stave. Bojíme sa ich aj dotýkať, aby vydržali. Zároveň požiadame spoločnosť Holcim o podporu projektu pre naše deti. Malo by ísť o úpravu detského ihriska v areáli," povedala Beňková.

Ako doplnila, centru by pomohli aj nové chladničky, keďže tie z darovaných postupne dosluhujú. Centrum sa nebráni ani novým príborom. Podľa zástupkyne nemá totiž Betánia stále dostatok peňazí. "Ešte stále otáčame korunu aj dvakrát, než ju použijeme. Ale dýcha sa nám o čosi lepšie, nakoľko začiatkom marca sme dostali peniaze na prvý štvrťrok 2008 od Bratislavského samosprávneho kraja. Taktiež sa pasujeme so splátkami za nedoplatky z roku 2007, ktoré nie sú malé," vysvetlila Beňková.

Podľa Beňkovej, v súčasnosti sa v azylovom centre nachádza 40 klientov, kapacita je pritom 42 miest. Klientmi sú muži a matky s deťmi. Niektorým z nich sa podarilo nájsť prácu, iné sú v dôchodkovom veku či na PN. V prípade žien ide zväčša o mamičky na materských dovolenkách. Najmladšie dieťa má pol roka, najstaršie 17 rokov. Všetci klienti sú pritom zapojení do jednotlivých prác v centre, v rámci resocializačného programu má každý presný rozpis služieb na celý týždeň. "Ak máme nejaké starosti s klientmi, snažíme sa ich vyriešiť v rámci našej rodiny," konštatovala Beňková. Ak majú problémy iný charakter, centrum ich rieši spoluprácou s odborníkmi, napríklad právnikom, psychológom, psychiatrom, odborným lekárom, sociálnym poradcom či abstinenčnými klubmi.

Azylové centrum Betánia v Malackách sa nachádza v budove bývalej materskej školy na sídlisku Juh. Mužskú časť centra otvorili koncom septembra 2006, časť pre ženy zasa približne v druhej polovici roka 2007. K dispozícii sú spálne, spoločenské miestnosti, kuchyne a sociálne zariadenia.

https://www.sme.sk/c/3837690/azylove-centrum-v-malackach-je-uz-dokoncene.html#ixzz1nQPP7agA